AĞ NEDİR ?

NETWORK NEDİR ?

Bilgi işlemdeki bir ağ, iletişim kurabilen iki veya daha fazla aygıttan oluşan bir gruptur. Uygulamada, bir ağ fiziksel ve / veya kablosuz bağlantılarla bağlanan bir dizi farklı bilgisayar sisteminden oluşur.

Ölçek, temel çevre birimlerini paylaşan tek bir bilgisayardan, dünyanın her yerinde bulunan büyük veri merkezlerine ve İnternet’e kadar değişebilir. Kapsamı ne olursa olsun, tüm ağlar bilgisayarların ve / veya kişilerin bilgi ve kaynakları paylaşmasına izin verir.

Bilgisayar ağları, bazıları aşağıdakileri içeren çeşitli amaçlara hizmet eder:

  • E-posta, anlık mesajlaşma, sohbet odaları vb.
  • Yazıcılar ve giriş aygıtları gibi paylaşılan donanım.
  • Paylaşılan depolama cihazlarını kullanarak paylaşılan veriler ve bilgiler.
  • Uzak bilgisayarlarda uygulama çalıştırılarak elde edilen paylaşılan yazılım.

INTERNET NEDİR ?

Internet, teknolojinin ilerlemesi sonucunda çıkan bilgisayarların,ağ üzerinden birleşimiyle oluşan ve tüm dünya ile bağlantı sağlayabilen bir veri aktarım sistemidir. Amerika ve Fransa ve İngiltere’de bulunan laboratuvarlarda geliştirilen paket ağ sistemi ile dünyaya dağıtımı sağlanmıştır. Telefon ve fiber hatlarıyla birbirine bağlı bu ağlar sayesinde, bireysel ya da firmaların kullandığı birbirinden farklı yapıdaki bilgisayarlar arasında ağ kurma sağlanır.

Farklı sistemlere dayalı olan bu ağ, üzerlerinde farklı programlar çalıştırılsa bile, kişiler ekranda aynı bilgileri görür ve bulunduğu ağ içinde bağlı bilgisayarlar, aynı zamanda kesintisiz olarak Internet ortamına da bağlı olurlar. Bu sayede kısmi ya da bütün olarak internet kullanmak isteyenler için kullanabileceği bir ortam oluşur. 

Ülkemize 1993 yılında gelen ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen interneti çeşitli telefon sağlayıcılarının ücretli tarifelerinden yararlanarak evlerimizde, iş yerlerimizde veya sokakta gezerken kullanabilmekteyiz. 

GÜRCAN ALTAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s