PANDEMİ DÖNEMİNDE ECZACILIK

Her şeyden fazla değer verdiğimiz sağlığımız, Covid-19 diğer bir adıyla halk tarafından bilinen korona virüs pandemisi ile uzun süredir karşı karşıya. Hepimiz bu dönemde gerek mental gerekse fiziksel olarak oldukça yıprandık. Bu dönemden en az zararla çıkmak için ise birçok tedbir aldık. Zorunlu olmadıkça evlerden dışarı çıkmamak şüphesiz ki alınan tedbirlerin en önemlisiydi. Bu dönemde çoğu sektör online olarak çalışıp kendisini ve çevresini korurken, maalesef ki sağlık sektörü online çalışılabilecek alanlardan biri değildi. Bu dönemde rolü çok büyük olan hekimlerimizden sıklıkla bahsedip onları anarken, diğer bir sağlık meslek gruplarından biri olan ve halkı için en ön safhalarda hizmet verip mücadele eden eczacılarımızı da unutmamak gerek.

Gözüken ve gözükmeyen yönleriyle eczacılar, aslında hekimler gibi hastalara şifa dağıtan şifa vericilerdir. Hekim tarafından konulan teşhisin ecza ile şifa bulması Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın bu durum üzerine söylemiş olduğu örnek bir cümledir. Sabah akşam demeden, sokağa çıkma yasaklarında bile nöbetleşe çalışan eczacılarımız, bir yandan pandemi öncesinde de olan rutin işlerine devam etmiş, diğer bir yandan ise pandemi dolayısıyla yaşanan yoğunluklara karşı işlerini yürütmüşlerdir. Maske dağıtmaktan, kendi elleriyle dezenfektan ve kolonya yapımına kadar yazılması kolay ancak hayat kurtaran tedbirleri bizlere ulaştıran eczacılarımızdır. Bazı kesimler tarafından söylenen ancak hiçbir şekilde kabul edilemez olan ‘ilaç bakkalı’ sıfatının aslında ne kadar asılsız olarak söylenen bir yakıştırma olduğunu özellikle bu dönemde halkına göstermiş bir meslek grubudur. Halka en yakın sağlık profesyoneli danışmanı olan eczacılar, yine bu dönemde halkına en yakın olmayı layığıyla yerine getirmiştir. Rapor süresi bitmiş olan ilaçların devamını doktora gitmeye gerek kalmadan eczanelerden alınmış olması yine bu yakınlığın bir örneğidir. Özellikle bu pandemi süresinde hastanelerde yaşanılan yoğunluktan hastanelere gitmeye çekinen sayısız vatandaş eczacısının kapısını çalmış ve eczacısından yardım istemiştir. İlaç kullanım süresinden kullanım sıklığına, ilacın etkililik dozundan yan etkilerine kadar bu ve bunlar gibi birçok ilaç bilgisini hastasına samimiyet çerçevesinde aktaran eczacı, hastalarıyla güven bağı kurmuş ve onların hastanelere gitmesine gerek kalmadan çoğu hastalıklarını tedavi etmiş ve ilaçlarını doğru ve güvenilir şekilde kullanmalarının devamını sağlamışladır.

Bu zamanlardaki ilaç geliştirme veya halihazırda olan ilaçların Covid-19 için kullanılma durumunun araştırmalardaki yerine bakacak olursak, hemen hemen hepimizin adını duyduğu, etkin maddesi hidroksiklorokin olan Plaquenil ilacının tedavi veya korunma sürecinde çok önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Peki gerçekten de adını defalarca duyduğumuz bu ilaç, gözle görülmeyen ancak yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olan bu virüsle başa çıkabilir mi? Cevabımız elbette ki hayır olacaktır. İlaç öyle ya da böyle koruma etkisi göstermiş veya bir şekilde olumlu klinik sonuçlara sahip olabilir ama bu söz konusu ilacın ne yazık ki gönül rahatlığıyla tedavide kullanılabileceği anlamına gelmemektedir. Her ilaçta olduğu gibi bu ilacın da bazı riskleri söz konusudur. Tam da bu noktada Andre Kalil’in dedikleri bu söylediklerimize çok güzel bir dayanak olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi hidroksiklorokinin kardiyak riskini arttırdığı için ölüm riskini virüsten değilse bile kalp yoluyla, özellikle de yaşlı hastalar için arttırdığını ifade etmektedir. Buradan da anlayacağımız üzere hiçbir ilaç güvenilir klinik testlerden geçmeden ve FDA gibi ilaç tasdik kurumlarının onaylarını almadan piyasada esas kullanım amacı dışında herhangi bir hastalık için doktor tavsiyesi dışında  kullanılmamalıdır.

Aldığımız tedbirler en etkili korunma yollarıdır. Maske artı sosyal mesafenin hayat kurtaracağını unutmamalı, temizliğimize her daim özen göstermeliyiz. Umuyorum ki bu sıkıntılı süreç en kısa zamanda son bulur ve özlediğimiz eski günlerimize kavuşuruz. Eczacılarımızın gerçek kıymetinin bilindiği nice sağlıklı günlere..     

Yağmur Terzi

PANDEMİ DÖNEMİNDE ECZACILIK” üzerine bir yorum

  1. Bir sağlık çalışanı olarak sizileri kutluyor yazılarınızın devamını beklediğim gibi bütün eczacı kuruluşların her bir neferine canı gönülden desteklerimi,teşekkürlerimi bir borç bilirim Yağmur hanım.
    Yazılarınızı büyük bir heyecanla takip ediyoruz 🙃

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s