FİLM MÜZİĞİ

Film Adı : Dans Les Forest De Sıberıe ( Sibirya Ormanlarında)

Yönetmen : Safy Nebbou

Film Müziği Bestecisi : Ibrahim Maalouf

Ödüller : Cesar En İyi Özgün Müzik

Şehir hayatından sıkılan multimedya yöneticisi bir arkadaş hayalini kurduğu Sibirya ormanlarında tek başına yaşamaya başlar.  Daha önce doğada hiç yaşamamış, hiç avlanmamıştır. 6 ay yaşadığı süreci 1 sene gibi yaşadığını vurguluyor.

En sevdiğim sanatçılardan Ibrahım Maalouf’un Zenit’teki konserini youtube’den izlerken arka tarafta bir video dönüyordu. O anda ‘’Red and Black Light’’ eseri çalıyordu. O kadar etkilenmiştim ki . Piyano ve trompeti dinlemek ilk defa bu kadar keyif vermişti. Sonrasına arkada dönen videoyu merak edip araştırdım. Sibirya Ormanlarında filminden bazı sahnelermiş. Sadece bu film için bir çok müzik bestelemiş. En iyi özgün müzik ödülüne layık görülmüş. Filmi izlediğimde hayatı çok fazla sorgulamama sebep oldu.Sibirya ormanlarında adamın yalnızlığı ve özgürlüğü beni çok etkiledi. Müzik tasarımı o kadar muazzam yapılmış ki Adamın yaşadığı duyguları yaşatıyor adeta. En etkilendiğim 2 sahneden birisi kamyonetle barakaya giderken olan müzik eşliğindeki o sonsuzluk. Piyano ile trompetin uyumu… Bir diğeriyse Baykal Gölü’nün üzerinde koşarak kayması ve sonunda bağırması.

Adamın doğayı izlerken yaşadığı içindeki coşkuyu müziğe de yansıtmışlar.  Filmde en nokta vuruş sözlerden bir tanesi şuydu ‘’ Şehrin kemerlerini terk ettim. Talika manastırında 1 yıl için… 1 yıl… ömür gibiydi.’’

NECATİ ENES MİLETLİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s