SİNEMADA YENİ GERÇEKÇİLİK VE YENİ DALGA AKIMI

SİNEMADA YENİ GERÇEKÇİLİK

‘Neorealizm’ olarak da bilinir.

Gerçek hayat oluşumlarında kapıların dışında çekimler yapılmalıdır.

Kamerayı sokağa taşıyarak anti-stüdyo görüşünü oluşturdular.

Hollywood ışığından uzaklaşıp doğal ışığa yöneldiler.

Melodramlar bir kenara bırakıldı.

Aktör ve aktrisler de doğaçlama tercih edildi.

Serbest kamera hareketleri yer buldu.

Fakirlik, işsizlik, savaş sonrası ekonomik kaos ve belirsizlik konuları işlendi.

BİSİKLET HIRSIZLARI

KONU : 2.Dünya Savaşının ardından yoksulluk içindeki Roma’da geçen film için ne özel bir ışık ne de özel bir mekan hazırlanmış, her şey tamamen doğal. İhtişamlı günlerin geride kaldığı, insanların yoklukla sınandığı, sınıf ayrımının sonuna kadar hissedildiği bir dönemi tüm doğallığıyla yansıtan bir filmdir.

‘’ Yukarıda yer alan maddeleri çok iyi yansıtan bir film olduğu için yeni gerçekçi olarak değerlendiriyoruz’’

II. Dünya Savaşı’ndan harap biçimde çıkmış Roma şehrinin yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik atmosferi hakimdir. İşçi Bulma Kurumu’nda Antonio Ricci bir iş bulur. Bu işi yapabilmesi için tek ihtiyacı bisiklettir.

            Bu süreçte kamera hep sokakta ve serbesttir. Filmde doğal gün ışığı kullanılmış. Dönemin sosyal ve ekonomik durumu tüm doğallığıyla yansıtılmış. Toplumun tüm sosyal mekanları  karakol, lokanta, kilise, genelev vb.  yansıtılmıştır. Filmin kahramanları da, o zamana kadar beyaz perdede görülen yakışıklı ve önemli kişilerin aksine, İtalya’nın o dönemki politik durumundan en çok etkilenen işçi sınıfından seçilmiştir. 

Beyaz Telefon Filmleri İtalyan yeni gerçekçiliğinin doğmasına sebep olan (etki-tepki) yapay salon filmleridir. Dönemin sosyo kültürel ve siyasi tavrını betimleyen ve bir nevi halkı uyutmak amacında olan çalışmalardır. Bu neticede neo-realism çıkarak anlayış değişmiştir.

Yapaylıktan uzaklaşılmış ve doğal yaşamın izleri yansıtılmaya başlanmıştır. Bisiklet Hırsızları filminde de hem bireysel hem toplumsal olarak sahneleriyle bunu hissediyoruz. Yağan yağmurda bile çekim devam ediyor.

SİNEMADA YENİ DALGA

Fransız Yeni Dalga akımı olarak ta geçer.

İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından sonra, 1950 Fransa’sında ortaya yeni bir sanat akımı çıkmıştır.

Kamerayı eline alan herkes sinema yapabilecek duruma gelmiştir.

Stüdyolarda olan sinema Paris sokaklarına inmiştir.

Dönemin toplumsal ve siyasi olaylarına yer verilmiş.

Hollywood tarzından çok farklı yazılır.

Peş peşe sahneler şart değildir. Konular atlayabilir.( Atlamalı kurgunun doğmasına sebep)

Atlamalı Kurgu : Yaşanan bir olayı uzun uzun göstermektense sadece belli sahneler, genelde başı ve sonu verilir.

SERSERİ AŞIKLAR

‘Jump Cut” tekniğini gayet iyi bir şekilde kullanmış ve kuralların olmadığı bir filmdir. Büyük bir ” Auteur” olarak tamamen farklı bir konumdadır. Arabada ilerlerken kullanılan jump cut belki de hala sinema tarihinin en önemli jump cut’ıdır. Bir film tamamen yönetmeninin eseridir.Kendine özgü anlatım tekniği ve yenilikleriyle bir başyapıt olarak karşımıza çıkıyor. Filmin senaryosuna gelince ise sıradan bir cinayet hikayesi ile aşkı bir araya getiriyorlar. Film gayet seyrinde ilerlerken sonuna doğru bambaşka bir anlatım tarzına geçiyor ve hızlanıyor.

Belmando’nun kafasındaki şapkasıyla, ağzındaki sigarası, baş parmağını dudaklarında gezdirmesi. Seberg’in amerikan gazetesi ve arabasıyla görünmesi; bunlar hep Amerikansı havayı destekler şekilde aktarılıyor. ean Paul Belmondo, çaldığı arabayla Paris’e giderken kendisini takip eden polisi vurup öldürür, Paris’e geldiğinde ise ilk iş olarak bir arkadaşına uğrayıp çaktırmadan biraz para çalar. Bu olaylardan  pişmanlık duymaz, bunlar onun özgür tercihidir; varoluşçuluğun izleri Belmondo ve tüm karakterlerde kendini gösterir.

Filmin ortasında, iki karakter arasında bir otel odasında 20 dakika civarı bir konuşma geçer. Bu odada karakterler sanattan, politikadan, spordan, seksten konuşur; birbirlerinin lafına girerler.

Auteur Kavramı : 1940’larda, Fransız ekolü içinde ortaya çıkan kavram, ilk olarak André Bazin, Alexandre Astruc ve François Truffaut tarafından kullanıldı.

Türkçede Auteur kavramı; yaratıcı-yönetmen, yazar-yönetmen ve sanatçı-yönetmen gibi çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

http://www.uludagsozluk.com

http://www.populersinema.com

http://www.wannart.com

http://www.onedio.com

NECATİ ENES MİLETLİ

SİNEMADA YENİ GERÇEKÇİLİK VE YENİ DALGA AKIMI” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s