Router ve Switch

Bir ev ağında, cihazları İnternet’e bağlamak için genellikle tek gereken tek bir yönlendiricidir. Ev içindeki bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi tüm cihazlar, kablolu veya kablosuz bir bağlantı aracılığıyla yönlendiriciye bağlanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, yönlendirici tüm bağlı cihazları bir kablo veya DSL modeme yönlendirir.

Anahtarlar çoğunlukla iş ve okul ortamlarında bulunanlar gibi büyük ağlarda kullanılır. Tek bir yerel alan ağı veya LAN içinde birçok bilgisayarı birbirine bağlarlar. Büyük bir ağ, farklı bilgisayar sistemi gruplarını birbirine bağlayan birden çok anahtar içerebilir. Bu anahtarlar tipik olarak, bağlı cihazların İnternete erişmesine izin veren bir yönlendiriciye bağlanır.

Yönlendiriciler ve anahtarlar farklı olsalar da, birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Örneğin, bir yönlendirici tipik olarak birkaç LAN bağlantı noktasına ve tek bir WAN bağlantı noktasına sahiptir. LAN bağlantı noktaları, bilgisayarları Ethernet üzerinden bağlamak için tasarlanmıştır. WAN bağlantı noktası modeme bağlanmak için tasarlanmıştır. Anahtarlarda WAN bağlantı noktası bulunmamakla birlikte, bir modeme bağlanmak için standart LAN bağlantı noktalarından herhangi birini kullanabilirsiniz. Ancak, bağlantının düzgün çalışması için bir çapraz Ethernet kablosu kullanmanız gerekebilir.

Bir anahtarı yönlendirici olarak kullanmak mümkün olsa da, anahtarlar genellikle yönlendiricilerle aynı yapılandırma seçeneklerine sahip değildir. Anahtarlar, yönlendiricilerden daha hızlıydı, ancak modern yönlendiriciler aynı performansı sunabilir. Bu nedenle, ev ağınız için merkezi bir cihaz seçerken, bir yönlendirici en mantıklı olanıdır.

PC. MÜH. GÜRCAN ALTAŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s