Üniversite Yolculuğu

Öncelikle üniversiteyi kazanan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Kazanamayan arkadaşlarımızın da pes etmeden yollarına devam edeceklerine inanıyorum. Biliyorum, pandemi döneminde üniversitelerin çoğu uzaktan eğitime devam edecek fakat bu yazımda okullar açıldığında öğrenciler neler yapmalı ? Kendilerini nasıl geliştirmeli ? Gibi  birçok soruya cevap vereceğim.

Üniversiteye girdiğiniz ilk andan itibaren kafanızda birçok soru işareti oluşacak. Kredi nedir, dersler nasıldır, akts nedir, ana bölüm dersleri ve seçmeli dersler nedir gibi birçok soru aklınızda dolanıyor tahmin edebiliyorum. Bunları çok düşünmenize gerek yok zamanla bunları istemsiz olarak öğreneceksiniz. Asıl dikkat etmeniz gereken nokta derslerden ziyade kendinizi nasıl geliştireceğiniz olmalı. Dersler de önemli tabi ki fakat okul ve ev arasında yaşanan bir hayatta çok ders çalışmanızın bir faydası olmayacaktır. Sosyal hayatınız, arkadaş çevreniz, katıldığınız etkinlikler, iş yapabilme yeteneğiniz kendinizi geliştirmeniz , arkaya döndüğünüzde güzel bir üniversite hayatı yaşamış olmanız için önemli olan etmenlerden bazılarıdır. Üniversitede sizler için önemli olan ve gelişiminizde önemli rol alacak bazı püf noktaları alt başlıklar halinde anlatacağım.

  1. Öğrenci Kulüpleri

Üniversitelerde sosyalleşmenizi sağlayacak önemli noktalardan biride öğrenci kulüpleridir. Üniversitenizde aktif olan bir kulüpte yer almanız ve onların yapacağı etkinliklere katılmanız sizi hem iş yapabilme hem de organizasyon yeteneğinizde geliştirecektir. Aynı zamanda insani ilişkilerinizi ve arkadaş çevrenizi de büyük oranda geliştirecektir. Eğer kulüplerde başarılı olursanız bulunduğunuz kulübün yönetim kurulunda bulunabilir hatta o kulübün başkanı da olabilirsiniz bu yüzden üniversitede hayatınız iyi geçmesi için öğrenci kulüpleri büyük önem taşımaktadır.

2.  Seminerler ve Sosyal Sorumluluk Projeleri

Üniversite okurken şehrinizde bulunan seminerleri takip etmeniz büyük önem taşımaktadır. Kendi bölümünüz veya ilginizi çeken başka seminerlere katılmanız bakış açınızın gelişmesinde ve yeni bilgiler öğrenmenizde size çok yardımcı olacaktır. Katıldığınız seminerlerdeki iş insanlarıyla tanışmanız staj imkanı ve iş fırsatları gibi birçok avantajı sizlerin önüne serecektir. Öğrendiğiniz şeyler sizi diğer arkadaşlarınızdan mutlaka bir adım öteye taşıyacaktır. Sosyal sorumluluk projeleri de sizler için oldukça önemlidir. İşe alım mülakatlarında sosyal sorumluluk projelerine katılıp katılmadığınızı genelde sorarlar bu yüzden özgeçmişiniz için bu tarz etkinliklerde yer almanız iyi olacaktır hem de bu projelere katıldığınız zaman kendinizi daha iyi hissedeceksiniz buna emin olabilirsiniz 🙂

3.  Sosyal Çevreniz

Üniversitede edineceğiniz arkadaşlıkların çoğu uzun ömürlü olacaktır ve hem üniversite hayatınızda hem de iş hayatınızda mutlaka işinize yarayacaktır. Üniversitede birçok farklı insan tipleriyle karşılaşacaksınız ama insani ilişkileriniz iyi olduğu sürece çevreniz artmaya devam edecektir. Üniversite arkadaşlıkları hiçbir zaman unutulmayacaktır. Güzel arkadaşlıklar kurup onlarla iyi vakit geçirin. Kalabalık bir çevreye sahip olmak istiyorsanız da mutlaka atılgan olmaya çalışın.

4. Akademik Hayat

Akademik hayatınızda üniversitedeki sosyal hayatınız kadar önemlidir. Üniversite akademik hayatınızda öğrenmiş olduğunuz bilgiler sizi mutlaka ileri taşıyacaktır. Bu durum sadece okuldaki derslerinize çalışmakla olmaz. Bol bol araştırıp makale okumanız gerekmektedir. Bölümünüz ile ilgili saha bilgisine sahip olmanız oldukça önemlidir bu yüzden stajlarınızı eksiksiz olarak verimli bir şekilde yapmalısınız. Sadece sosyal hayatınıza önem verirseniz mezun olmakta zorlanabilirsiniz 🙂

Sonuç olarak ortalama 4-5 yıl üniversite okuyacaksınız ve geçirecek olduğunuz bu vakitleri iyi değerlendirin çünkü yaşamakta olduğunuz bu yıllar geri gelmeyecektir. Üniversite hayatınızı en iyi şekilde ve en verimli şekilde geçirmeye bakın ki geriye döndüğünüzde güzel anılar ve güzel arkadaşlıklar biriktirmiş olun. Uzun bir maceraya çıkıyorsunuz umarım üniversite yolculuğunuz iyi geçer ve hayatta istediğiniz yerlere gelirsiniz.

Görüşmek üzere…

ATABERK ÖZATA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s