ÜTS (ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ)

Bir önceki yazımda sahte ve orijinal dezenfektanı nasıl ayırt edebileceğimize yardımcı olan bir sistemden bahsetmiştim. ÜTS yani ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ…

Hemen hemen hepimiz akıllı cep telefonu kullanmakta ve sayısız uygulama indirmekteyiz. Şimdi adını söyleceğim uygulamayı indirerek de alacağımız dezenfektanların ÜTS’ye kayıtlı olup olmadığını öğrenebiliriz. Uygulama app store ve google play’de “ÜTS mobil” olarak geçiyor. Uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından halka sunulan TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu)’nın yetkisi altında olan bir uygulamadır. Uygulama ücretsiz olmakta ve hepimiz indirebilmekteyiz. Hem de herhangi bir kayıt gerektirmeden..

Öncelikle alacağınız ürünlerin barkodlu satıldığından emin olun. Ürünün üstünde aşağıda resimdeki gibi bir barkod bulunur.

Bu barkodu az önce söylediğim uygulamayı indirip  kamera ile tara seçeneğiyle kamerayı barkoda yaklaştırarak ürün özelliklerinin çıkmasını bekliyoruz. Hemen karşımıza çıkıyor zaten. Eğer barkod kamera ile okunmuyorsa veya kameranızda bir problem var ise de el ile sorgula seçeneği de mevcut. Barkodtaki numaraları klavyeden elle giriyor ve yine ürün ÜTS’de kayıtlı mı değil mi ve ürünün diğer özelliklerini görebiliyoruz.

Bu ürünler TİTCK resmi sitesinde “biyosidal ürünler” listesi adı altında yer almaktadır. Ürün barkodunu ÜTS’ye okuttuğumuzda ürünün kaydı çıkıyorsa ürün Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış ruhsatlı biyosidal üründür. Aşağıda referanslar kısmında ilk bağlantıda Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış biyosidal ürünlerin listesini ekliyorum.

Bu dediğim sistem maskeler için de geçerlidir. Aldığınız maskeleri de buradan kontrol edebilirsiniz. Satıcıya bu maske 3 katlı mı diye sorduğunuzda 3 katlı olmasa bile muhtemelen size 3 katlı olacağını söyleyecektir. Maskenin 3 katlı olup olmadığını da buradan görebilirsiniz.

Maske paketinin üzerinde tıbbi cerrahi maske yazıyor ve ÜTS’ye okutulduğunda ürün çıkıyorsa bu ürün Sağlık Bakanlığı’nın izni dahilinde üretilmiş ve onaylatılmış demektir.

Eğer maske kutusu üzerinde tıbbi ürün yazıyor ve barkod okutulduğunda uygulamadan çıkmıyorsa bu bir suçtur ve maske tıbbi cerrahi maske değil, Sağlık Bakanlığı’nca da onaylı değildir.

Bazen de ürünün üzerinde tıbbi cerrahi maske yazmaz ve barkod okuyunca da çıkmaz. Bu ürünlerin üreticileri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden izinli olarak bu maskeyi üretmiş ve halka sunmuş olabilir. Üzerinde herhangi bir bilgi yazmayan maskeler hakkında bilgiyi ancak bu birimi arayarak öğrenebiliriz.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na göre maskeler barkodlu ve üzerinde tıbbi cerrahi yazan maskeler alınmalıdır. Bu ürünler  ÜTS’ye kayıtlı olan yani Sağlık Bakanlığı’nca onaylı olan kaliteli ürünlerdir.

Pandemi devam ettiği sürece dezenfektan ve maske kullanmaya da devam edeceğiz. bu ürünleri alırken özenlice seçmeliyiz. Sağlık Bakanlığı’nca onaylı ürünleri almak varken onaysız ürünleri almak kimse istemez. Kolayca uygulamayı indirip bu ayrımı yapabiliriz.

Unutmayın ilk önce kendimizi korumalıyız. Kendimizi korumak demek etraftakileri korumak demektir. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Ecz. Yağmur Terzi

REFERANSLAR

https://titck.gov.tr/storage/Archive/2020/contentFile/r%C3%BCn%20Tipi-1%20ve%20%C3%9Cr%C3%BCn%20Tipi-19%20%C4%B0zinli%20Biyosidal%20%C3%9Cr%C3%BCnler%20Listesi_f821cef5-8bb8-486b-94c2-c0f48fce9c29.pdf
https://utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s