MARMARA DEPREMİ YAPISAL HASAR ANALİZLERİ (1999)

•17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelmiştir. Deprem 7,5 büyüklüğündedir. Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana gelmiştir. 75 bin bina tamamen yıkılmıştır. Depremin en büyük şiddeti 10 olarak belirlenmiştir. Bu günlerdede bu depremin ne zaman olacağı sıkça konuşulan konulardan biridir.

•Temel derinliği yeteri kadar olmadığı için yapının devrilmesine sebep olmuştur.

•Zemin kat dükkanlarda ki yüksekliğin fazla olması sonucunda kolonların alt ve üst bölümlerinde donatılarda akma meydana gelmiştir. Yetersiz kolon kesitleri ve yetersiz etriyeler ile kolonlar zarar görmüştür.

•Etriye yetersizliği ve kolonları birbirine bağlayan konstrüktif kiriş kullanılması kısa kolon etkisine sebep olmuş ve hasarı arttırmıştır.

•Kolon alt uçlarında yetersiz etriyeler kolonun açılmasına sebep olmuştur.

•Etriyelerin doğru bağlanmaması sonucu kolon üst kısımlarında ezilmeler meydana gelmiştir. Betonun kalitesiz olduğu görülmektedir.

•Bitişik olarak inşa edilmiş fakat yeterli derz boşluğu olmayan yapılar deprem sırasında birbirine çarparak hasarlar oluşturabilirler. Binaların döşemeleri aynı seviyede ise kirişler çarpışır, seviyeler farklı ise kiriş-kolon çarpışmaları görülebilir. Bu nedenle bitişik binalarda yükseklik farkı çok olmamalıdır. İki tarafta bulunan komşu binalar, ortada bulunan binaya çekiçleme etkisi uygulayarak çökme meydana gelmiştir. Zemin katta bulunan dükkan yumuşak kat etkisi ile çökmüş.

•Bu binada kolonlar kirişlerden daha zayıf olduğu için ve boyutlandırma hatalarından dolayı üst üste yığılarak çökme meydana gelmiştir.

ATABERK ÖZATA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s