ELAZIĞ DEPREMİ YAPISAL HASAR ANALİZLERİ (2020)

•24 Ocak 2020 tarihinde 6,7 büyüklüğünde meydana gelmiştir. Depremin merkez üssü Sivrice olarak belirlenmiştir. Deprem 10 km’de gerçekleşmiştir ve yıkım gücü 7 olarak ölçülmüştür. Doğu Anadolu Fay hattı üzerinde meydana gelmiştir. 76 bina tamamen yıkılmış ve 645 bina ağır hasar almıştır.

•Depremde yıkılan binalardan 10*10*10 cm3 boyutlu küp numuneler alınarak basınç dayanım testleri yapılmıştır. Ağır hasar alan ve göçen yapılarda beton basınç dayanımı 7 ile 10 Mpa arasında değişkenlik göstermiştir. Bunun çimento miktarının az olması, agregaların uygun olmaması, yerleştirme problemleri, bakım eksiklikleri gibi birçok sebebi olabilir.

•Yapılan incelemelerde kullanılan agregaların standartlara uygun olmadığı görülmüştür. Bu durumda betonda boşluklar oluşturmuştur. Donatı olarak S220 yani nervürsüz donatı kullanılmıştır. Yeraltı su seviyesi yüksek olan yerlerde donatılarda korozyona rastlanmıştır.

•Etriyelerin 90 derece kancalaştırılmadığı görülmüştür. Kirişlerden tesisat borularının geçtiği ve yetersiz etriye kullanımı olduğu görülmüştür. Tüm bunların sonucunda binalarda ağır hasarlar meydana gelmiştir.

ATABERK ÖZATA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s