VAN DEPREMİ YAPISAL HASAR ANALİZLERİ (2011)

•Deprem 23 Ekim 2011 tarihinde 7,2 büyüklüğünde meydana gelmiştir. Depremin merkez üssü Tabanlı Köyü olduğu tespit edilmiştir. Depremin şiddeti 9 olarak ölçülmüştür.

•Van, Erçek ve Muradiye gibi yerlerin çoğu dağlık alanlarda değil, geniş düzlük alanlarda alüvyal çökelleri üzerinde yer almaktadır. Bu tip zayıf zeminlerde yer alan yerleşimler depremden en çok etkilenen bölgeler olmuşlardır. Hasarların sebeplerinden biride bu tarz jeolojik yapının dikkate alınmamasıdır.

•Yer altı su seviyesi yüzeye yakındır. Erciş İnönü Mahallesinde kum çökelleri yaygın ve yeraltı su seviyesi yüksek olduğu için sıvılaşma kaynaklı yanal yayılmalar görülmüştür.

•Bina temelleri incelendiğinde çoğunluğun genç çökeller üzerine bodrum kat yapılmadan inşa edildiği belirlenmiştir. Taşıma gücünün yetersiz olduğu bölgelerde radye temel yada kazıklı temel tercih edilmelidir. Yapı elemanlarının korozyondan korunması için gerekli su izolasyonu sağlanmalıdır.

•Hasar gören ve çöken yapıların genelde betonarme binalar olduğu gözlemlenmiştir. Göçen yapılarda hazır beton yerine şantiyede yapılan kalitesiz beton kullanıldığı görülmüştür.

•Betonarme yapılarda nervürsüz çelik kullanıldığı görülmüş ve etriyelerin ise 135 derece yerine 90 derece büküldüğü tespit edilmiştir.

•Max. Agrega çapının 70-80 mm olan tüvenan agregalar kullanıldığı ve bunların homojen dağılmadığı görülmüştür. İri agregalar kullanıldığı için betonda büyük boşluklar olduğu gözlemlenmiştir.

•Suyun yüksek, dozajın düşük olduğu, agrega-çimento hamuru aderansının yetersiz olduğu ve bunun sonucunda agrega-çimento ara yüzünde ve beton ile donatı ara yüzünde sıyrılmalar görülmüştür.

•Kolon-kiriş yerlerinde plastik mafsallaşmalar görülmüştür. Yapı girişleri dükkan olarak kullanıldığı için yumuşak kat oluşmuştur. Güçlü kiriş zayıf kolon gibi tasarım hataları uygulanmıştır.

•Farklı titreşim karakterine sahip bitişik yapılarda çekiçleme etkisi ile hasar olmuş ve yapılarda göçme meydana gelmiştir., sağlam olan yapı ise ayakta kalmıştır.

ATABERK ÖZATA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s