İZMİR DEPREMİ 2020 (SİSAM DEPREMİ) YAPISAL HASAR ANALİZİ

•Yapılan malzeme incelemelerinde beton içerisinde deniz kumu kullanıldığı anlaşılmıştır. Deniz kumu yıkanmayıp elenmezse içerisindeki tuz miktarı donatılarda korozyona sebep olur. Korozyonda donatı için mukavemeti düşüren bir etmendir. Kullanılan agregaların düzensiz olduğu gözlemlenmiştir. Hazır beton yerine şantiyede hazırlanan kalitesiz beton kullanılmıştır. Beton basınç dayanımları ise 5-10 Mpa arasında değiştiği görülmüştür.

•2000 yılı öncesi deprem yönetmeliğine göre yapılan birçok yapı bulunmaktadır. Kullanılan donatıların nervürsüz çelik olduğu görülmektedir. Bu durumda donatı ile beton arasında yeterli aderans sağlanamamaktadır. İncelemelerde düz çeliğin betondan kolayca sıyrıldığı görülmüştür. Kolon-kiriş düzensizlikleri sık sık görülmektedir. Binalarda tasarım olarak zayıf kolon güçlü kiriş sistemi uygulanmıştır. Deprem yükleri en çok giriş katlara etki ettiği halde zemin katlar iş yeri olarak kullanılarak perde duvarları ortadan kaldırılmıştır bunların sonucunda da yapılarda yumuşak kat oluşmuştur.

•Yıkılan binaların olduğu bölgelere bakıldığında eskiden tarım arazisi olarak kullanıldığı görülmektedir. Yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu ve zeminde sıvılaşmalar olduğu gözlemlenmiştir.

ATABERK ÖZATA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s