Bilgisayar

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Her şeyden önce Bilgisayar Mühendisliği  kelimenin tam anlamıyla altın çağını yaşayan bir meslek dalı. Hepimizin farkında olduğu gibi bilgisayarın kullanılmadığı alan kalmadı gibi. İş dünyasındaki uygulamalardan, sosyal medyaya, endüstriyel üretimden tarıma, bankacılıktan, iletişim sektörüne kadar hemen her alanda bilgisayar kullanılıyor.

Tüm bu alanlarda kullanılan yazılımlara ek olarak günlük yaşantımızda elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarında kullandığımız uygulamalar bilgisayar mühendisleri tarafından geliştiriliyor.

Günümüzde bilgisayar sektörü en büyük ticari başarıların elde edildiği alanların başında yer alıyor. Dünyanın en zenginlerinin bilgisayarla ilgili işlerden zengin olmuş olmaları da bilgisayarın günümüzdeki önemini gösteriyor. Dünyadaki dudak uçuklatan ticari başarıların yanı sıra ülkemizde de, teknokentlerde bulunan firmaların %80’e yakınının bilişim firmaları olduğunu görüyoruz.

            Bilgisayar Mühendisliği alanında başarılı olmaları için Matematik ve Fen konularına ilgili olmaları, ama her şeyden önce bu konuları öğrenmeye istekli olmaları gerekiyor. Bilgisayar Mühendisliği eğitimi kolay bir eğitim değil. Bilgisayarın yapısını, nasıl çalıştığını öğrenmekten, program/yazılım geliştirmeye kadar daha önce öğrencinin karşılaşmadığı pek çok konuda öğrenilmesi gereken çok şey var. Bunları öğrenmenin/öğretmenin en iyi yolu da proje yapmak/yaptırmak. Dolayısıyla bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin dört yıllık eğitimleri boyunca pek çok proje yaparak deneyim kazanmaları gerekiyor.

                Bilgisayar Mühendisliği, yapay zeka, robotik, makine öğrenmesi, bilgisayarla görme, bilgisayar haberleşmesi, bulut teknolojileri, kriptoloji, paralel hesaplama gibi geniş bir yelpazede ilginç konuları içermekte. Bu geniş yelpazede, her öğrenci hoşlanacağı bir alan bulmakta zorlanmayacaktır.

GÜRCAN ALTAŞ