İnşaat

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

Toplumların yerleşik hayata geçmeleri ile beraber barınma ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. İnşaat mühendisliğinide tam bu noktada devreye girmiş olarak düşünebiliriz. En eski ve temel mühendisliklerden biridir. Özellikle günümüz şartlarında ülkemizde en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan mühendislik ve bilim dalıdır. Köprü,baraj vb. bir çok yapının yapılmasında inşaat mühendislerine ihtiyaç duyulur. İnşaat mühendisliği bölümünü seçmeniz için sayısal zekaya sahip olmanız gerekiyor,tabi sadece sayısal zeka yetmez işin proje yönetim kısmıda bulunmakta ve bu kısımda zamanlama ve kriz yönetimi gibi bir çok özelliğinizin bulunması gerekiyor. İyi bir inşaat mühendisi olabilmeniz için sahada(şantiyede) ve ofiste tecrübelenmeniz gerekiyor çünkü okulda öğreneceğiniz akademik bilgileri gerçek sektörde çok kullanmıyorsunuz. İşin pratik kısmını öğrendikten sonra hazır bulunan teorik bilgileriniz ile birleştirdiğiniz zaman çok daha verimli oluyor.

      Bölümün okul kısmına gelirsek,türkçe okursanız 4 yıl, ingilizce okursanız hazırlık ile beraber 5 yıl okumuş olursunuz. 2 yıllık okursanızda inşaat teknikeri olmuş olursunuz. Derslere geldiğimiz zaman matematik,fizik gibi derslerin dışında normal ana bölüm derslerinizde olacak. Malzeme mukavemeti,yer bilimleri,yapı analizi,statik,betonarme tasarımı,çelik yapılar,akışkanlar mekaniği,temel mühendisliği gibi dersleriniz olacak. Bunun yanında uygulamalı derslerde görüyor olacaksınız. Autocad,sap2000 gibi derslerinizde olacak,bu dersler genelde çizim ve boyutlandırma üzerinedir. Asıl önemli olan nokta,yapacağınız stajlardır. Yaptığınız stajlar sizi ,almış olduğunuz derslerden daha çok geliştirecektir. Bir inşaat mühendisi mutlaka sahada pişmelidir bu yüzden staj yaptığınız yer sizin için çok önemli bir noktadır,buna dikkat etmelisiniz.

      Seçtiğiniz okul ve hocaları sizin için önemli olabilir fakat asıl önemli olan siz okurken kendinizi nasıl geliştirdiğinizdir. Puanı düşük bir üniversitede okuyan inşaat mühendisliği öğrencisi,puanı yüksek üniversitede okuyan bir öğrenciden daha tecrübeli olabilir,bu sizin kendinizi geliştirmenizle orantılıdır. Bölüm olarak seçeceksenizde sevdiğiniz bir bölüm olmalı sırf inşaat için değil tüm bölümler için geçerlidir bu durum. Sevdiğiniz bir bölümü okuduğunuz zaman hem daha mutlu hemde daha başarılı olursunuz. Sizlere inşaat mühendisliği nedir? Bölüm olarak nasıldır? Gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştım.

Bu bölümü sevmeniz dileğiyle…

ATABERK ÖZATA